Gozo to wyspa leżąca zaledwie 5 km od Malty, o niedużej powierzchni liczącej 67 km2. Niech Was jednak nie zmylą niewielkie rozmiary tej wysepki. Ma ona tak wiele do zaoferowania, że moglibyśmy mówić o tym godzinami! Jesteśmy wielbicielami pięknej architektury, dobrego jedzenia i zjawiskowych tworów natury, a to wszystko znaleźliśmy właśnie na Gozo (i na Malcie). Nie chcielibyśmy Was zanudzić wymieniając każde miejsce i każdy szczegół, którym ujął nas ten kawałek lądu, ale są miejsca, które trzeba zobaczyć na Gozo. Mamy nadzieję, że te właśnie miejsca zachęcą Was do tego, żeby odwiedzić Maltę i Gozo albo zostać tam na dłużej! 🙂

Rejs promem z portu w miejscowości Cirkewwa na północy Malty do portu Mgarr na Gozo zajmuje ok 25 minut. Promy kursują przez całą dobę, a aktualny rozkład rejsów znajdziecie na stronie internetowej Gozo Channel. Bilet w dwie strony kosztuje 4,65 euro i można go kupić w kasach biletowych na miejscu – nie obowiązuje wcześniejsza rezerwacja.

Gozo zwiedzać możecie na różne sposoby. Możecie popłynąć tam na jeden dzień (wyruszając z Malty wcześnie rano i wracając wieczorem) lub zatrzymać się tam na dłużej. Wyspa jest bardziej zielona i na pewno spokojniejsza niż Malta, ale jednocześnie na tyle duża, że każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie.

Naszą bazą wypadową była Malta, a dokładniej miejscowość leżąca na wschodnim wybrzeżu wyspy – Bugibba, dlatego na Gozo wybraliśmy się wcześnie rano promem. Dotarcie z Bugibby do Cirkewwy nie stanowi problemu – pomiędzy miejscowościami regularnie kursuje komunikacja miejska. Czasami jednak autobus jest zbyt przepełniony i nie zatrzymuje się na kolejnych przystankach, dlatego jeśli planujecie wycieczkę w najbardziej obleganych godzinach musicie liczyć się z tym, że na autobus być może będziecie zmuszeni trochę poczekać. Z tego względu polecamy udać się na jak wcześniejszy przystanek 😉  (weźcie to również pod uwagę, jeśli z komunikacji miejskiej korzystać będziecie w drodze powrotnej na lotnisko).

Co kiedy dotrzecie już na Gozo? Macie sporo opcji do wyboru. Możecie wypożyczyć skuter lub auto i zwiedzać wyspę na własną rękę lub samodzielnie poruszać się komunikacją miejską. Inną ciekawą opcją są otwarte, piętrowe autobusy – tzw. „Hop On, Hop Off”,  które spotkacie również na samej Malcie.

My wybraliśmy właśnie tę formę i był to bardzo dobry pomysł. Trasa autobusu przebiega przez wszystkie najważniejsze punkty na mapie Gozo, a Wy sami możecie wybrać to, co Was najbardziej interesuje i dopasować program zwiedzania do siebie. Jest to bardzo korzystna opcja zwiedzania wyspy, gwarantuje niezapomniane widoki już w trakcie samej jazdy z jednego miejsca na drugie, szczególnie jeśli wybierzecie miejsce na dachu autobusu 🙂 Dodatkowo, na niektóre miejsca, np. ciekawy punkt widokowy w zupełności wystarczy kilka minut, ponieważ w bliskiej odległości nie ma więcej atrakcji. W takich przypadkach autobus zatrzymuje się na ok 5-10 minut, co jest wystarczającym czasem, żeby dane miejsce zobaczyć i po chwili można jechać dalej. Bardzo wygodne, szczególnie kiedy nie macie dużo czasu 🙂

Bilety uprawniające do korzystania z piętrowych autobusów możecie zarezerwować wcześniej na stronie hellomaltatours (na wspomnianej wyżej stronie malta i gozo znaleźć możecie czasami kody zniżkowe) lub kupić je na miejscu. Po wyjściu z promu na Gozo na turystów czeka wielu przedstawicieli/pośredników firmy oferując bilety nie raz w bardzo atrakcyjnych cenach (można się targować!).

Co więc na Gozo koniecznie trzeba zobaczyć i dlaczego w ogóle warto tę wyspę odwiedzić ? Zobaczcie sami, zdjęcia mówią same za siebie ! 😉 Przed Wami nasza lista „must see” 😉

Azure Window

Zaczniemy od miejsca, którego niestety już nie zobaczycie (lub też zobaczycie jedynie na zdjęciach). Słynny łuk skalny, uchodzący za symbol Malty, w marcu tego roku po silnym sztormie runął do wody. Wielka szkoda, bo ta niezwykła formacja skalna robiła ogromne wrażenie.

Pomimo tego, że Azure Window zostało zburzone przez naturę, w dalszym ciągu jest to miejsce, które zdecydowanie powinno się zobaczyć. Cała okolica jest niezwykle urokliwa i bogata w piękne formacje skalne oraz inne wytwory natury, które na długo zapadają w pamięci. W tym właśnie miejscu znajdują się m.in.: Fungus Rock, Blue Hole i Inland Sea, o których przeczytacie niżej.

Fungus Rock

To mała, skalista wysepka leżąca przy ujściu zatoki Dwerja, tuż przy miejscu, w którym jeszcze niedawno znajdował się Azure Window. W przeszłości wierzono, że wyspa jest jedynym miejscem występowania cynomorium szkarłatnego. Ta pasożytnicza roślina (uważana błędnie za gatunek grzyba, skąd też wzięła się nazwa wyspy) stosowana była jako środek leczniczy przy wielu schorzeniach, przede wszystkim jelit. Przebywanie na wyspie było zakazane, a dostępu do niej strzegł Zakon Szpitalników Świętego Jana sprawujący wartę na pobliskiej Dwejra Tower.

Blue Hole

Blue Hole to znajdujący się tuż obok dawnego Azure Window naturalny basen, który ze względu na bogactwo podwodnego świata uwielbiany jest zwłaszcza przez nurków. Jeśli nie jesteście miłośnikami nurkowania na dużych głębokościach, warto popływać w tym niezwykłym miejscu i chociaż z powierzchni wody zajrzeć w głąb tej wodnej „dziury”. Nie często mamy okazję widzieć podobne cuda natury 🙂

Inland See

Inland Sea to kolejne niezwykłe miejsce, oddalone zaledwie o kilkanaście kroków od pozostałych atrakcji w tej okolicy. Jak sama nazwa mówi to takie „morze” znajdujące się wewnątrz lądu. W rzeczywistości ta niewielka zatoka połączona jest z Morzem Śródziemnym jedynie za pomocą wąskiej szczeliny pomiędzy skałami. Zatoka jest dobrym miejscem do plażowania szczególnie z dziećmi ze względu na płytką i spokojną wodę.

Dodatkowo, jeśli warunki na morzu na to pozwalają, można tutaj za kilka euro wykupić wycieczkę małą łódką po zatoce Dwerja. Na pełne morze łódki wypływają przez wspomnianą wąską szczelinę. Wycieczka nie trwa długo, ale jest ciekawym przeżyciem. W jej trakcie możecie zobaczyć wybrzeże z zupełnie innej perspektywy, a życie podwodne i niewielkie jaskinie z przepiękną czysto niebieską wodą robią wrażenie 🙂

Sanktuarium Ta’ Pinu

Bazylika Ta’ Pinu należy do najważniejszych świątyń na Malcie i Gozo. Miejsce to jest co roku licznie odwiedzane przez pielgrzymów z całego świata. W maju 1990 roku sanktuarium odwiedził również Papież Jan Paweł II.

Ramla Bay

Pokryta czerwonym piaskiem plaża przy Ramla Bay to największa i zarazem najbardziej dziewicza plaża na wyspie. Woda jest tutaj stosunkowo płytka, co czyni ją idealnym miejscem do rodzinnego wypoczynku. Niedaleko znajduje się punkt widokowy, z którego rozciąga się piękny widok na całą zatokę.

Rabat (Victoria)

Stolica Gozo – Victoria, mająca pierwotnie nazwę Rabat, zamieszkiwana jest przez ok. 6,5 tys. mieszkańców. Miasto znajduje się w centrum wyspy i stanowi jej główny punkt administracyjny i handlowy. Nad miastem wznosi się XVII-wieczna cytadela, pełniąca przez długi okres funkcje obronne przed atakami korsarzy i Saracenów. Mury obronne to  największa atrakcja turystyczna miasta, a zarazem jej główny punkt orientacyjny.

Wymienione wyżej miejsca to nie wszystkie atrakcje Gozo, jest ich znacznie więcej. Wyspa pomimo niewielkich rozmiarów jest miejscem pełnym zabytków, ciekawych muzeów, pięknej architektury, niezwykłych wytworów natury oraz pięknych plaż. Jeden dzień to zdecydowanie zbyt mało, żeby to wszystko zobaczyć i my też, głodni tych wspaniałych widoków, wróciliśmy tutaj jeszcze na jeden dzień w trakcie naszego wyjazdu, ale to i tak było za mało. Uwierzcie mi, mogłabym tam zamieszkać na dobre kilka tygodni lub miesięcy i nie miałabym dosyć. Dlatego też wiemy, że na pewno to nie był nasz ostatni raz zarówno na Malcie jak i na Gozo. Kiedyś tam na pewno wrócimy, bo miejsce jest niesamowite!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.