Malta to wyspa, która ma szczególne miejsce w naszych sercach. To, że jest tam pięknie i że muszę tam kiedyś polecieć, wiedziałam już dawno. Ale nie zdawałam sobie sprawy z tego jak wiele do zaoferowania ma ten nieduży kawałek lądu na morzu śródziemnym. Wyspa zrobiła na nas ogromnie pozytywne wrażenie. Znaleźliśmy tam wszystko to, co kochamy najbardziej i jestem pewna, że jeszcze tam wrócimy – nie raz! O tym co trzeba tam zobaczyć można mówić godzinami, wybraliśmy dla Was jednak te najpiękniejsze miejsca na Malcie 🙂

VALLETTA

Stolica Malty – Valletta należy do najmniejszych, a jednocześnie najpiękniejszych stolic w Europie. Jeśli spojrzycie na mapę miasta, zauważycie, że właściwie wszystkie uliczki przecinają się pod kątem prostym, a każda z nich prowadzi od jednego zabytku do drugiego. Bogactwo pięknych budynków i zabytków na klasę światową sprawia, że stolica Malty robi imponujące wrażenie i rozkochuje w sobie każdego przybysza. Przez wąskie uliczki, architekturę i piętrzące się jedne na drugimi domy, można odnieść wrażenie że jest się w środku wyjątkowo ładnego włoskiego miasteczka. Do tego stopnia, że chciałoby się tam zostać na dłużej i na własnej skórze poczuć jak wygląda życie w tym pięknym i wydawałoby się beztroskim miejscu. Jako, że ciekawych miejsc jest tam wiele, już niebawem pojawi się osobny wpis na ten temat 🙂

MDINA

Kolejne piękne i niezwykłe miasto, będące starożytną stolicą Malty. Mdina usytuowana jest w najwyższym punkcie wyspy, a jej teren otoczony imponującymi murami obronnymi. Nazwa miasta zmieniała się kilkukrotnie na przestrzeni lat, dzisiaj poza oficjalną nazwą nazywana jest również Cichym Miastem. Kameralny charakter jeszcze bardziej dodaje jej uroku, a wąskie uliczki i architektura to nieustannie nasze ulubione elementy!

KLIFY DINGLI

Klify Dingli to jedno z najpiękniejszych miejsc na Malcie. Uwielbiam tak uformowane wybrzeże i osobiście mogłabym spędzić tam cały dzień, wpatrując się w skały i morze ze spuszczonymi luźno nogami! Klify były jednym z przystanków w trakcie Jeep Safari, ale następnym razem kiedy będziemy na Malcie na pewno wrócimy tam na dłuższy spacer 🙂

POPEYE VILLAGE

To jedno z tych miejsc, w które warto przyjechać „na chwilę”. Wstęp do tego małego miasteczka jest płatny i jest to głównie atrakcja dla dzieci, dlatego też jeżeli nie podróżujecie z maluchami (i nie planujecie spędzić w tym miejscu całego dnia), to nie warto wchodzić do środka. Warto jednak przyjechać tu i zobaczyć wioskę z góry – wygląda bajkowo!

Również do Popeye przyjechaliśmy będąc na Jeep Safari. Zatrzymaliśmy na kilkanaście minut przy drodze, skąd roztaczał się świetny widok i to było idealne rozwiązanie 🙂

MARSAXLOKK

To mała rybacka wioska, znana przede wszystkim z kolorowych, pasiastych łodzi unoszących się na tafli wody oraz odbywającego się tu w każdą niedzielę targu rybnego. Na targu poza owocami morza kupić można również warzywa, owoce oraz lokalne rękodzieła. Miejscowość skoncentrowana jest wokół portu i zamieszkuje ją jedynie ok. 3 tys. ludzi. To również było miejsce, które odwiedziliśmy w trakcie Jeep Safari i jeśli nie macie w planach wizyty na niedzielnym targu, godzina lub dwie w zupełności wystarczą, żeby zobaczyć okolice i napić się pysznej, mrożonej kawy na maleńkim ryneczku 🙂

Malta zauroczyła nas również niezwykłymi zdobieniami na budynkach, które znaleźć można w przeróżnych miejscach na wyspie. To niesamowite, bo takie miejsca znajdowaliśmy najczęściej w małych, zupełnie nieturystycznych uliczkach i zupełnie przypadkiem 🙂 Jedno z takich miejsc znajduje się właśnie w miejscowości Marsaxlokk, idąc od rynku wzdłuż portu zaraz za targowymi straganami.

BLUE GROTTO

Skaliste wybrzeże Malty w wielu miejscach wytworzyło naturalne, niewielkie jaskinie, w których kolor wody jest niewiarygodnie niebieski. Jedno z takich miejsc dostępne jest z miejscowości Wied iż-Żurrueq, gdzie z niewielkiej przystani organizowane są wycieczki do pobliskiej Błękitnej Groty i jej okolic. To jedna z najpiękniejszych naturalnych atrakcji wyspy, niestety mocno skomercjalizowana. Rejs łódką kosztuje kilka euro.

Niestety aparat, który mieliśmy ze sobą niezbyt dobrze poradził sobie ze zdjęciami robionymi we wnętrzu jaskiń, dlatego odsyłamy Was do czeluści internetu. Uwierzcie nam na słowo, te zdjęcia nie kłamią!

GOLDEN BAY

Wybrzeże Malty w przeważającej części jest skaliste i nie raz trudno dostępne, co może być szczególnie kłopotliwe dla rodzin z dziećmi. Piaszczystych plaż z łagodnym zejściem do wody jest na wyspie zaledwie kilka, przez co w sezonie są one dość mocno zatłoczone. Najpiękniejszą z nich jest Golden Bay, leżąca zaledwie 4 km od Saint Paul’s Bay. Plaża jest dobrze zagospodarowana a morze płytkie, nie brakuje tam również zaplecza gastronomicznego oraz dodatkowych atrakcji dla znudzonych leżeniem na plaży. My również skorzystaliśmy z jednej z nich – parasailing. Szczerze mówiąc spodziewaliśmy się bardziej ekstremalnych przeżyć, ale za to widoki z góry były przepiękne:)

COMINO & COMINOTTO

Zdecydowanie jeden z naszych faworytów ! Te dwie maleńkie wysepki są tak przepiękne, że ciężko opisać to słowami !

Na wyspy popłynąć można zorganizowanym rejsem z jednym z lokalnych biur podróży z Gozo lub z Malty, lub też prywatną łodzią lub wodną taksówką. Na większej z wysp – Comino można również przenocować – znajdują się tam dwa hotele !

Comino ma trzy piękne plaże: Santa Marija Bay, San Niklaw Bay oraz Bejn il-Kmiemen znajdująca się pomiędzy Comino i Cominotto, znana jako Błękitna Laguna. Pierwsze dwie są bardziej zaciszne, korzystają z nich głównie goście hotelowi. Przepiękna Błękitna Laguna jest w szczycie sezonu natomiast mocno zatłoczona, to tutaj zatrzymują się motorówki i łodzie wycieczkowe, jest to jednak miejsce którego nie można pominąć!

Więcej już wkrótce 🙂

GOZO

Gozo to wyspa leżąca zaledwie 5 km od Malty, o niedużej powierzchni liczącej 67 km2. Niech Was jednak nie zmylą nieduże rozmiary wyspy, bo ma ona do zaoferowania bardzo bardzo wiele. Warto tam pojechać chociażby na jeden dzień, chociaż według nas to zbyt krótki czas, żeby nacieszyć się wyspą i widokami. Więcej na temat Gozo i miejsc, które koniecznie trzeba tam zobaczyć przeczytacie w tym wpisie – klik 😉

Mamy nadzieję, że wpis się Wam podobał a tych, którzy na Malcie jeszcze nie byli namówiliśmy, żeby koniecznie to zmienić ! 🙂 A może są jakieś miejsca, które Wam się szczególnie spodobały na Malcie? Dajcie znać!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.